2018 Luxe RED Award Winners

  • All
  • * National Winners
  • * Readers’ Choice
  • * Regional Winners
  • Bathroom
  • Classic Architecture
  • Classic Interior Design
  • Contemporary Architecture
  • Contemporary Interior Design
  • Kitchen
  • Landscape Design
  • Major Restoration/Renovation
  • Outdoor Living Space

Affiniti Architects

Regional Winner, Contemporary Architecture, Broward | Palm Beach

AJS Designs

Readers’ Choice, Classic Interior Design, New York

Allied Kitchen & Bath

Readers’ Choice, Bathroom, Broward | Palm Beach

Alterstudio Architecture

Regional Winner, Contemporary Architecture, Austin + San Antonio

Amy Kartheiser Design

Regional Winner, Contemporary Interior Design, Chicago

Anacapa Architecture

Regional Winner, Contemporary Architecture, Los Angeles

Anna Hoffman Landscape Architecture

Regional Winner, Landscape Design, Los Angeles

Aquaterra Outdoors

Regional Winner, Outdoor Living Space, Dallas + Fort Worth

Arterra Landscape Architects

Regional Winner, Landscape Design, San Francisco

Austin Outdoor Design

Regional Winner, Landscape Design, Austin + San Antonio

Avid Associates

Regional Winner, Kitchen, Dallas + Fort Worth

Bates Masi + Architects

Regional Winner, Contemporary Architecture, New York

Bruce Fox Design

Regional Winner, Classic Interior Design, Chicago

Butler Armsden Architects

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, San Francisco

Candelaria Design Associates

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, Arizona

Carol Kurth Architecture, PC

Readers’ Choice, Major Restoration/Renovation, New York

Catherine Macfee Interior Design

Regional Winner, Kitchen, San Francisco

Chas Architects

Regional Winner, Outdoor Living Space, Austin + San Antonio

Christine Markatos Design

National Winner, Outdoor Living Space, Los Angeles

Christine Markatos Design

Regional Winner, Outdoor Living Space, Los Angeles

CM Natural Designs

Regional Winner, Bathroom, Orange County | San Diego

Colwell Shelor Landscape Architecture

Regional Winner, Landscape Design, Arizona

Cook Architectural Design Studio

Readers’ Choice, Classic Architecture, Chicago

Cooper Pacific Kitchens

National Winner, Kitchen, Los Angeles

Cooper Pacific Kitchens

Regional Winner, Kitchen, Los Angeles

Creative Tonic

Regional Winner, Bathroom, Houston

David Michael Miller Associates

Regional Winner, Contemporary Interior Design, Arizona

David Michael Miller Associates

Regional Winner, Kitchen, Arizona

David Scott Interiors

Regional Winner, Contemporary Interior Design, New York

Dawson Design Group

Regional Winner, Contemporary Interior Design, Orange County | San Diego

Deborah Wecselman Design, Inc.

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, Miami

Deering Design Studio

Regional Winner, Outdoor Living Space, Pacific Northwest

Denise McGaha Interiors

Regional Winner, Bathroom, Dallas + Fort Worth

Denise Morrison Interiors

Regional Winner, Classic Interior Design, Orange County | San Diego

Denise Morrison Interiors

Regional Winner, Outdoor Living Space, Orange County | San Diego

Designs by Sundown

Regional Winner, Landscape Design, Colorado

Dick Clark + Associates

Regional Winner, Bathroom, Austin + San Antonio

Duet Design Group

Regional Winner, Classic Interior Design, Colorado

Duet Design Group

Regional Winner, Contemporary Interior Design, Colorado

Dunagan Diverio Design Group

Regional Winner, Bathroom, Miami

EBTA Architects

Regional Winner, Classic Architecture, Orange County | San Diego

Ellen Kavanaugh Interiors

Regional Winner, Bathroom, Broward | Palm Beach

Eric Olsen Design

Regional Winner, Contemporary Architecture, Orange County | San Diego

Etch Design Group

Readers’ Choice, Kitchen, Austin + San Antonio

Fanny Haim & Associates

Regional Winner, Classic Interior Design, Miami

Fernando Wong Outdoor Living Design

Regional Winner, Landscape Design, Miami

Finelines Interiors

Readers’ Choice, Contemporary Interior Design, New York

Frank Ponterio Interior Design

Regional Winner, Kitchen, Chicago

Gary Hutton Design

Regional Winner, Contemporary Interior Design, San Francisco

Gil Walsh Interiors

Regional Winner, Classic Interior Design, Broward | Palm Beach

Gingerwood

Regional Winner, Contemporary Interior Design, Austin + San Antonio

Giulietti | Schouten AIA Architects

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, Pacific Northwest

Gonzalez-Abreu / Alas Architects

Regional Winner, Classic Architecture, Miami

Gonzalez-Abreu/Alas Architects

Regional Winner, Kitchen, Miami

Harold Leidner Landscape Architects

Regional Winner, Landscape Design, Dallas + Fort Worth

Hinojosa Design Studio

National Winner, Contemporary Interior Design, Miami

Hinojosa Design Studio

Regional Winner, Contemporary Interior Design, Miami

Hulton Development, Inc.

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, Orange County | San Diego

Inplace Studio

Regional Winner, Kitchen, Orange County | San Diego

Janice Parker Landscape Architects

National Winner, Landscape Design, New York

Janice Parker Landscape Architects

Regional Winner, Landscape Design, New York

Jennifer Garrigues Interior Design

Regional Winner, Contemporary Interior Design, Broward | Palm Beach

Jennifer Garrigues Interior Design

Regional Winner, Outdoor Living Space, Broward | Palm Beach

Jennifer Robin Interiors

Regional Winner, Classic Interior Design, San Francisco

Jessica Helgerson Interior Design

Regional Winner, Contemporary Interior Design, Pacific Northwest

Jill Lewis Architecture

Readers’ Choice, Contemporary Architecture, Orange County | San Diego

Jill Wolff Interior Design

Regional Winner, Classic Interior Design, Los Angeles

John B. Murray Architect, LLC

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, New York

John Grable Architects

National Winner, Major Restoration/Renovation, Austin + San Antonio

John Grable Architects

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, Austin + San Antonio

Jordan | Grover

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, Dallas + Fort Worth

KA DesignWorks

Regional Winner, Kitchen, Colorado

Kathryn Quinn Architects

Regional Winner, Classic Architecture, Chicago

Ken Kehoe & Company

Regional Winner, Outdoor Living Space, Houston

Krista Home Design

Regional Winner, Kitchen, Broward | Palm Beach

LaGuardia Design Landscape Architecture P.C.

Regional Winner, Outdoor Living Space, New York

Laura Lee Clark Interior Design, Inc.

Regional Winner, Classic Interior Design, Dallas + Fort Worth

Laura U Interior Design

Regional Winner, Contemporary Interior Design, Houston

Lichten Craig Architecture + Interiors

Regional Winner, Classic Interior Design, New York

Lichten Craig Architecture + Interiors

National Winner, Classic Interior Design, New York, Chicago

Lisa Friedman Design

Regional Winner, Kitchen, New York

Lissa Lee Hickman

Regional Winner, Outdoor Living Space, Arizona

Lucas Design Associates

Regional Winner, Classic Interior Design, Pacific Northwest

Lucas/Eilers Design Associates

Regional Winner, Classic Interior Design, Houston

Magni Kalman Design

Regional Winner, Contemporary Interior Design, Los Angeles

Marcus Mohon Interiors

Regional Winner, Kitchen, Austin + San Antonio

Marguerite Rodgers Interior Design

Readers’ Choice, Outdoor Living Space, New York

Mariani Landscape

Regional Winner, Landscape Design, Chicago

Marianne Simon Design

Regional Winner, Bathroom, Pacific Northwest

Marie Flanigan Interiors

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, Houston

Mark Scott Associates

Regional Winner, Landscape Design, Orange County | San Diego

Martha O’Hara Interiors

Regional Winner, Classic Interior Design, Austin + San Antonio

Massey Associates Architects

Regional Winner, Contemporary Architecture, Chicago

Michael Burch Architects

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, Los Angeles

Michael G. Imber, Architects

Regional Winner, Classic Architecture, Austin + San Antonio

Moor, Baker & Associates Architects, P.A.

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, Broward | Palm Beach

Morgante Wilson Architects

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, Chicago

Morris Hullinger Design Build

Regional Winner, Classic Architecture, Houston

Morris Hullinger Design Build

Regional Winner, Kitchen, Houston

Moss Landscaping

Regional Winner, Landscape Design, Houston

Nest Architectural Design

Regional Winner, Major Restoration/Renovation, Colorado

Neumann Mendro Andrulaitis Architects LLP

Regional Winner, Classic Architecture, Los Angeles

Orlando Comas, ASLA

Readers’ Choice, Landscape Design, Miami

Ownby Design

Regional Winner, Classic Interior Design, Arizona

Pamela Pennington Studios

Regional Winner, Bathroom, San Francisco

PHX Architecture

Regional Winner, Classic Architecture, Arizona

Richard Drummond Davis and Deborah Walker + Associates

Regional Winner, Classic Architecture, Dallas + Fort Worth

Rinfret, Ltd. Interior Design and Decoration

Regional Winner, Bathroom, New York

Robert A.M. Stern Architects

Regional Winner, Classic Architecture, New York

Rottet Studio

National Winner, Contemporary Architecture, Houston

Rottet Studio

Regional Winner, Contemporary Architecture, Houston

Rowland+Broughton

Regional Winner, Classic Architecture, Colorado

Scot Eckley Inc.

Regional Winner, Landscape Design, Pacific Northwest

Sculpt Gardens

Regional Winner, Outdoor Living Space, San Francisco

Seaver Franks Architects

Regional Winner, Contemporary Architecture, Arizona

SFA Design

Regional Winner, Bathroom, Los Angeles

Slifer Designs

Regional Winner, Bathroom, Colorado

Smitharc Architects

Regional Winner, Contemporary Architecture, Dallas + Fort Worth

Soucie Horner, Ltd.

National Winner, Bathroom, Chicago

Soucie Horner, LTD.

Regional Winner, Bathroom, Chicago

Stephanie Wohlner Design

Regional Winner, Outdoor Living Space, Chicago

Stuart Silk Architects

Regional Winner, Classic Architecture, Pacific Northwest

Studio Schicketanz, Inc.

Regional Winner, Contemporary Architecture, San Francisco

Surround Architecture

Regional Winner, Outdoor Living Space, Colorado

Susan Marinello Interiors

Regional Winner, Kitchen, Pacific Northwest

Suyama Peterson Deguchi

Regional Winner, Contemporary Architecture, Pacific Northwest

Ten Plus Three

Regional Winner, Contemporary Interior Design, Dallas + Fort Worth

The Refined Group

Regional Winner, Bathroom, Arizona

Vertical Arts Architecture

Regional Winner, Contemporary Architecture, Colorado

Wade Design Architects

National Winner, Classic Architecture, San Francisco

Wade Design Architects

Regional Winner, Classic Architecture, San Francisco

Z.W. Jarosz Architect, P.A.

Regional Winner, Contemporary Architecture, Miami